تهویه آران انرژی
جمعه , خرداد ۱۶ ۱۳۹۹
خانه - چیلر - چیلر چیست و چه کاری انجام می دهد؟

چیلر چیست و چه کاری انجام می دهد؟

بی شک امروزه باید معنا و کارکرد تولیدات سیستم های تهویه مطبوع را دانست،زیرا یکی از فعالیت های مهم برای صرفه جویی مصرف  انرژی، طراحی و  انتخاب دقیق و مهندسی  چیلر است. اصلی ترین هدف در طراحی چیلرها دستیابی به کارکرد  بهینه و صحیح با  رویکرد صرفه  جویی در مصرف انرژی است.اکنون باید دانست که چیلر چیست و با در نظر گرفتن چه پارامترهایی می توان تاثیر مستقیم و مهمی بر  انتخاب  چیلر داشت تا بهترین  تصمیم در  انتخاب  سامانه های  سرمایشی  و  تهویه مطبوع  را گرفت. انتخاب بهینه  چیلرها بستگی به عواملی  از جمله  هزینه های  اولیه،  هزینه های جاری،سهولت نصب،کاربرد،فضای مورد نظر و … دارد.

چیلر چیست

چیلر چیست؟

چیلر چیست

چیلر (Chiller) دستگاهی است که حرارت را از سیال (معمولاً آب) بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار و یا جذبی می‌گیرد. این سیال می‌تواند برای خنک کردن هوا و یا سیال ثانویه در فرایندهای تولید استفاده شود که معمولاً به صورت سیکل و درون یک مبدل حرارتی جریان دارد. حرارتی که از سیال جذب شده باید به محیط خارج دفع شود و یا برای کارایی‌ بالاتر برای مقاصد گرمایی استفاده شود. نگرانی‌ هایی در مورد طراحی و انتخاب چیلر وجود دارد که شامل، کارایی، بازدهی، تعمیر و نگهداری و آسیب پذیری‌های محیطی است، که کلیه این موارد در چیلر آذر نسیم به حداقل ممکن رسیده است.

انواع چیلر

 • چیلرهای تراکمی
 • چیلرهای جذبی

چیلرهای تراکمی

چیلر چیست

در مدل چیلر تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می گردد. این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط ، خنک شده و به مایع تبدیل می گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک کننده(اواپراتور) که در فشار کمتری قرار دارد می شود که این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سرد کننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک کننده در ارتباطند می گردد.سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می شود و این چرخه تکرار می شود.

انواع چیلر تراکمی

 • چیلر اسکرو
 • چیلر اسکرال
 • چیلر سانتریفیوژ
 • چیلر پیستونی

فواید و مزایای چیلرهای اسکرو

چیلر چیست

 • عدم اشغال فضای زیاد
 • تامین سرمایش کافی
 • بهره وری انرژی
 • سر و صدای کم
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • مناسب برای پروژه های بزرگ
 • عمر طولانی

فضای بسیار کمتری را برای نصب اشغال می کند

چیلرهای اسکرو بر مبنای کمپرسورهای اسکرو کار می کنند و معمولاً به فضای بسیار کمتری برای نصب در ساختمان های تجاری و مسکونی احتیاج دارند. کمپرسور واحد مرکزی است و جعبه های کنترل الکترونیکی بسیار کمتری دارد. لوله ها و انتقال دهنده اصلی آب، فضای بسیار کمتری را نسبت به مجرای سیستم های تهویه هوا اشغال می کنند همچنین کارکرد چیلرهای اسکرو با توجه به ظرفیت ساختمان، بسیار کارآمد است. این چیلرها منبع خنک کننده آب هستند و برای خنک کردن هوا و تأمین آب مصرفی برای سیستم های تهویه مطبوع، از راندمان بیشتری برخوردار است.

بهره وری انرژی

چیلر چیست

هنگامی که از چیلرهای اسکرو استفاده می کنید، نسبت به سایر فناوری ها در کارخانه های گرمایشی و سرمایشی، از نظر انرژی، کارایی بالاتیر دارند. از آنجا که این چیلرها می توانند سطح خنک کنندگی را در حد بهینه کنترل کنند قابل تنظیم با ظرفیت ساختمان هستند. به دلیل نوع کمپرسور و مکانیسم عمل، انرژی کمتری برای کار، نیاز دارند.

هنگام عملکرد، سر و صدای بسیار کمتری منتشر می کنند

آب، منبع اصلی کمپرسور چیلرهای اسکرو است. آب موجود در کمپرسور، اثرات لرزش دستگاه را کاملاً کاهش می دهد. این یک اثر طبیعی است. عملکرد چیلر باعث ایجاد سر و صدای زیاد حین عملکرد کوتاه مدت یا بلند مدت نمی شود. عملکرد موتور و کمپرسور با صدای کمتری انجام می شود همچنین کمپرسور چیلرهای اسکرو قطعات یدکی بسیار کمتری دارد و قادر است در دراز مدت به طور موثری کار کند. از دیدگاه فنی و مکانیکی، این چیلرها، تعمیرات و نگهداری بسیار کمتری دارند.

گزینه عالی برای ساختمان مرتفع

چیلر چیست

برای ساختمان های مرتفع با کاربری های تجاری یا مسکونی باشد، همیشه نصب سیستم های تهویه، بازده خنک کنندگی و صرفه جویی در مصرف انرژی با قابلیت اطمینان، بسیار اهمیت دارد؛ این نیاز با نصب چیلرهای اسکرو برآورده می شود. چیلرهای اسکرو سیستم خنک کننده ایده آل برای نصب در ساختمان مرتفع جهت خنک کردن بهینه آب است همچنین هنگام نصب چیلرهای اسکرو می توانید برای طولانی مدت و بدون هیچ گونه مزاحمت برنامه ریزی کنید. کمپرسور اسکرو، کارآمد است و هرگز دچار عیب یا نقص های جدی نمی شود؛ در حالی که در مدت طولانی با راندمان بالا، کار می کند همچنین قیمت چیلرهای اسکرو مقرون به صرفه می باشد.

چیلرهای جذبی

چیلر چیست

در مدل جذبی بر خلاف چیلرهای تراکمی از جذب کننده و مولد حرارتی(ژنراتور) بجای کمپرسور استفاده می گردد.عمومی ترین خنک کننده در چیلرهای جذبی سیستم لیتیوم برماید است.در این سیستم،در قسمت جذب کننده بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ،جذب در قسمت مولد حرارتی،آب بر اثر حرارت تبدیل به بخار می شود.بخار آب در کندانسور که دارای فشار ۰/۱ اتمسفر است به حالت مایع در می آید و سپس در خنک کننده که تحت فشار ۰/۱ اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می گردد و آب برای اینکه تبخیر گردد،گرمای نهان خود را از محیط خنک کننده می گیرد وباعث ایجاد برودت می گردد،سپس بخار آب ایجاد شده در خنک کننده به جذب کننده منتقل می گردد و مجدد این چرخه تکرار می شود.

انواع چیلر جذبی

 • تک اثره
 • دو اثره
 • شعله مستقیم

پارامترهای قیمت خرید چیلر

 • نوع دستگاه
 • نوع کندانسور
 • ظرفیت سرمایشی
 • برند تولیدکننده
 • قطعات بکار رفته
 • نوسانات ارزی

خرید چیلر

چیلر چیست

یکی از سوالات اولیه مشتریان درخصوص قیمت می باشد ولی جواب این سوال باید با توجه به نوع پروژه و آپشن های مورد نیاز چیلر با توجه به نظر کارشناس فنی مشخص شود تا پاسخ صادقی را بتوان به مشتریان گرامی داد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مناسب ترین قیمت و بالاترین بازدهی با ما در ارتباط باشید:

راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120364630
شماره تلفن :02128424854
شماره فکس :02128424417
آدرس کانال: Aranenergyco@
پست الکترونیکی:info@chillerco.ir

مطلب پیشنهادی

چیلر اسکرال و اسکرو

تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو چیست

چیلر اسکرال و اسکرو ، دو نوع از انواع چیلرهای متداول در بازار هستند. قیمت …