مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

طراحی اتاق تمیز در ایران

طراحی اتاق تمیز

اتاق تمیز (clean room) محیطی است که بیش از صد سال پیش با شیوع انواع بیماری ها افزایش مرگ و میر ناشی از آن، نیاز به آن با توجه به محیط هایی عاری از میکروب و بیماری در بیمارستان ها احساس شد که به آن ها اتاق تمیز یا کلین روم می گفتند.پس از آن محققان این امر شروع به طراحی اتاق تمیز کردند. طراحی کلین روم بر اساس استانداردها و قوانین صنعتی و اصول ارگونومی اجرا می گردد. در طراحی کلین روم برای کاربردهای مختلف، توجه به خصوصیات فیزیکی و شرایط تهویه الزامی است.

 

اتاق تمیز چیست؟

طراحی اتاق تمیز

همان طور که از اسم آن مشخص است، این اتاق مکانی می باشد که آلاینده های زیست محیطی در آن بسیار کمتر از حد معمول می باشد.برای این اتاق ها معیار و استانداردهای خاصی وجود دارد که براساس آن میزان ذرات معلق در هوا و همچنین دیگر شاخص های آلودگی تعیین می گردد.

آلاینده های زیست محیطی

 • گرد و غبار
 • میکروب ها
 • بخارات مایعات
 • انواع ویروس ها

ملزومات اتاق تمیز

اتاق های تمیز یا کلین روم ها که امروزه در صنایع مختلف شاهد کاربرد آن هستیم دارای ملزوماتی هستند به این معنا که رعایت برخی نکات فردی و همچنین نکات تهویه ای درآن ها لازم است.

به عنوان مثال کارکنان هنگام ورود به اتاق تمیز می بایست لباس مخصوص بپوشند و از دوش هوایی که در اتاق مخصوصی ایجاد شده است بهره ببرند.جریان هوای وارد شده به اتاق ها تمیز می بایست توسط فیلترهای مخصوصی تصفیه و فیلتر شوند و بعد از آن وارد آن شوند.همچنین دستگاه ها و لوازم به کار رفته داخل اتاق های تمیز به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که کمترین میزان ذرات معلق را تولید کنند.

طراحی اتاق تمیز

عناصر کنترل اتاق تمیز

 • فیلترهای HEPA
 • معماری اتاق تمیز
 • اندازه گیری و ابزار دقیق
 • تخلیه الکترواستاتیک (ESD)
 • تهویه هوا
 • فشار مناسب
 • دما و رطوبت

فیلتراسیون

فیلترهای HEPA فیلترهای HEPA (هوا با ذرات با راندمان بالا): این فیلترها برای حفظ کنترل آلودگی بسیار مهم هستند. آنها ذرات را به اندازه 0.3 میکرون با حداقل 99.97 درصد راندمان جمعی ذرات فیلتر می کنند. هوا در اتاق های تمیز به طور معمول از طریق فیلترهای HEPA پخش می شود تا آلودگی های موجود در هوا را از بین ببرد و هوای تازه ای را برای سرنشینان اتاق فراهم کند.

معماری اتاق تمیز اتاقهای تمیز برای دستیابی و نگهداری جریان هوایی طراحی شده اند که در آن کل بدن هوا در یک محدود با سرعت یکنواخت در امتداد خطوط جریان موازی حرکت می کند. به این جریان هوا جریان چند لایه گفته می شود. جریان هوا که محدود است باعث تلاطم می شود و آشفتگی می تواند به حرکت ذرات منجر شود. حفظ جریان چند لایه خطر ابتلا به آلاینده های موجود در هوا را کاهش می دهد.

برخی از اندازه گیری های مربوط به کنترل آلودگی

 1. تعداد ذرات
 2. جریان هوا
 3. سرعت هوا
 4. رطوبت
 5. دما
 6. پاکیزگی سطح

ESD

تخلیه الکترواستاتیک (ESD) هنگامی که دو سطح با هم مالیده می شوند ، می توان بار الکتریکی ایجاد کرد. حرکت هوا شارژ ایجاد می کند. افرادی که سطح را لمس می کنند یا در طبقه می روند ، می توانند یک بار توربو الکتریکی ایجاد کنند. در استفاده از مواد محافظ ESD برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ESD ، مراقبت های ویژه ای صورت می گیرد. مدیران نظافت باید با پرسنل خود همکاری کنند تا بفهمند که این شرایط ممکن است در چه شرایطی باشد و چگونه می توان از آنها جلوگیری کرد.

تهویه هوا حجم تهویه هوا با مقدار مورد نیاز برای حفظ کیفیت هوای داخل ساختمان ، جایگزینی اگزوز فرآیند و حفظ فشار ساختمان دیکته می شود. تهویه تبادل هوا یا جایگزینی هوای قدیمی با هوای تازه فیلتر شده است. هوای آرایشی هوای تازه ای است که هوای خارج شده از اتاق را در هنگام تهویه جایگزین می کند.

فشار مناسب اتاق هایی که در یک مرکز تمیز قرار دارند باید در فشارهای استاتیکی بالاتر از جوی نگهداری شوند تا از نفوذ باد توسط آن جلوگیری شود. تنها استثناء استفاده از فشار دیفرانسیل مثبت در برخورد با مواد خطرناک خاص است که در آن دستگاه های دولتی نیاز دارند اتاق تحت فشار منفی قرار بگیرد. دما و رطوبت برای تأمین شرایط پایدار برای مواد ، ابزار و آسایش پرسنل ، کنترل دما لازم است. کنترل رطوبت برای جلوگیری از خوردگی و تراکم در سطوح کار ، از بین بردن الکتریسیته ساکن و اطمینان از یک محیط کار راحت ضروری است.

طراحی اتاق تمیز

پارامترهای ساخت و اعتبار سنجی اتاق تمیز

 1. بودجه و برنامه ریزی مهندسی
 2. طراحی و چیدمان طراحی
 3. جریان هوا و تصفیه آن
 4. نصب و راه اندازی تجهیزات خاص

استانداردهای اتاق تمیز

 • سیستم آمریکایی
 • سیستم بین المللی ISO
 • سیستم بین المللی BS

اعداد بزرگ برای ذرات معلق یعتی 100 تا 1000 در سیستم آمریکایی تعریف می شوند،بدین معنا که این سیستم اجازه حضور ذرات بزرگتر از نیم میکرومتر و بیشتر از آن در هر فوت مکعب را نمی دهد.اعداد کوچکتر نیز به سایر استانداردها مربوط می گردد.

طراحی کلین روم

طراحی کلین روم، مسئله ای است که برای اجرای یک پروژه اصولی و دقیق، نیازمند اطلاعات زیادی است. خرید و نصب تجهیزات اتاق تمیز، یک سرمایه گذاری محسوب می شود و در حقیقت، یک دارایی واقعی برای شرکت ها به شمار می رود. به همین دلیل، طراحی کلین روم، نیاز به دانش تخصصی و اصول مهندسی دارد. هنگامی که برای طراحی و ساخت کلین روم اقدام می‌گردد، در خلال کار باید تصمیمات زیادی گرفته شود. طراحی کلین روم شامل بررسی اصول ارگونومی اتاق، هزینه‌های نصب و راه اندازی و همچنین هزینه‌های تولید کلین روم است.

طراحی اتاق تمیز

 

موارد مهم جهت طراحی اتاق تمیز

 • توجه به محل قرارگیری درب و پنجره
 • تعداد کابینت ها
 • حجم اتاق
 • نصب ابزار دقیق
 • کنترل پارامترهای تهویه مطبوع

عوامل اصلی طراحی و ساخت کلین روم

 1. مقررات و استانداردها
 2. شرایط عملکرد استاندارد در بخش های مختلف
 3. داشتن طرح اولیه
 4. جنس کابینت ها
 5. فضای اتاق تمیز

تشریح 5 عامل اصلی و مطرح در هنگام شروع پروژه مقررات و استانداردها

مقررات و استانداردهای مورد نیاز برای طراحی کلین روم باید با برنامه های کاربردی و صنعتی شرکت تولید کننده هم راستا باشد. اتاق تمیز، تجهیزاتی است که برای ایجاد یک محیط استریل برای نصب در مراکز خدمات درمانی و صنایع داروسازی و ساخت تجهیزات الکترونیکی به کار می رود. بسته به نوع صنعت و کاربردی که از اتاق تمیز انتظار دارید می توانید از استاندارد ایزو ۵ تا ۸، مقررات FDA و ایزو 14644 برای طراحی کلین روم استفاده کنید. استانداردهای طراحی کلین روم برای یک محیط استریل موارد NAPRA و USP 797 و /USP800 می باشد. در مراحل آخر، دریافت گواهینامه ها از هر یک از مراجع الزامیست.

طراحی اتاق تمیز

شرایط عملکردی در بخش‌های مختلف اتاق تمیز

یکی از اصول طراحی کلین روم توجه به شرایط تمیز بودن اتاق است. این قوانین با توجه به استانداردهای ایزو تنظیم می شود و شامل بررسی میزان مورد نیاز رطوبت و تفاوت فشار در اتاق است. رعایت استانداردهای طراحی کلین روم، ایجاد یک محوطه برای راحتی پرسنل را امکان پذیر می سازد. یکی از عوامل مهم در این قسمت توجه به گرمای تولید شده توسط کاربران و تجهیزات است که باید توسط تجهیزات تهویه مطبوع جبران شود. بنابراین مهم است بدانید تعداد افرادی که در اتاق تمیز کار می‌کنند و تجهیزات موجود در این اتاق چقدر است.

آیا برای طراحی کلین روم، طرح اولیه در ذهن دارید؟

یکی از عوامل مهم برای طراحی کلین روم این است که از مشتری بپرسید آیا برای طراحی اتاق تمیز، طرحی را در نظر دارند یا نه.

سوالات مربوطه ساخت کلین روم

 • بررسی تعداد ورودی و خروجی به اتاق تمیز
 • تعداد درب ها و پنجره ها
 • کابینت های کارگاه
 • هواکش ها
 • تجهیزات تهویه مطبوع و غیره

جنس کابینت ها و فضای اتاق تمیز

دو عامل دیگری که در طراحی کلین روم اهمیت دارند توجه به جنس کابینت ها است که در اتاق تمیز نصب می شود. عامل مهم دیگر این است که اتاق تمیز در چه فضایی باید اجرا گردد. با توجه به این قوانین به خوبی می توانید پروژه طراحی کلین روم را با کیفیت بالا به مشتری ارائه دهید.

مشاوره ساخت اتاق تمیز

مشاوره ساخت اتاق های تمیز ما با علم به مقررات بین المللی از یک سو و آگاهی از تمام اصول و مقررات مورد نیاز برای احداث اتاق تمیز مطابق با استاندارد های بین المللی و بهینه موفق شده ایم کیفیت محصولات و خدمات مشتریان را بالاتر برده و به ارتقاء سطح رضایت مشتریانمان کمک کنیم.تمامی کشورهای پیشرفته،پیشتازی صنعتی خود را مرهون همین اتاق های تمیز هستند. مشاوره ساخت کلین روم در این واحد تخصصی زیر نظر متخصصین با تجربه و مجرب انجام می شود. صاحبان صنایع می توانند جهت مشاوره ، ساخت و اجرای اتاق های تمیز با کارشناسان ما در ارتباط باشند. برای ساخت اتاق تمیز باید از افرادی که در این زمینه تخصص دارند یا تجربه ی کافی دارند کمک بگیرید.

طراحی و ساخت اتاق تمیز در ایران

راهنمای ساخت اتاق تمیز

راهنمای ساخت اتاق تمیزبرای ساخت اتاق تمیز باید چندین نکته را در نظر بگیرید که ما در اینجا چند مورد از مهم ترین این نکات را برای شما مورد نقد و بررسی قرار می دهیم.

اولین نکته قیمت اتاق تمیز می باشد، یعنی شما باید اتاقی متناسب با بودجه ی خود بسازید. پس از آن باید ابعاد و عملکرد اتاق را مد نظر بگیرید. مثلا اتاقی که برای کودکان ساخته می شود دارای ابعاد کوچکتری خواهد بود. اما اتاقی که برای برگزاری جلسات می سازید باید بزرگ تر باشد و فضای کافی را برای استقرار همه ی کارمندان داشته باشد.

البته نکته ی بعدی منطقه ی قرار گیری اتاق می باشد. یعنی هر اتاق در محیطی ساخته می شود که باید شرایط آن منطقه را مورد بررسی قرار دهید تا با مشکلی مواجه نشوید.

انواع ارائه دهندگان خدمات اتاق تمیز در کشور

انواع ارائه دهندگان خدمات اتاق تمیز در کشور

اگر می خواهید ارائه کنندگان و افرادی که وظیفه ی تولید اتاق تمیز را بر عهده می گیرند شناسایی کنید به شما پیشنهاد می کنیم با افرادی که در این زمینه تخصص دارند مشورت کنید و از این طریق به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

برای ساخت این اتاق ها از مصالح مختلف زیادی استفاده می شود. برای انتخاب این مصالح باید چند نکته را در نظر بگیریم مثلا اتاق هایی که در مناطق گرم سیر ساخته می شوند باید با آجر ساخته شوند.

البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که از هر مصالحی برای ساخت این اتاق ها استفاده کنید می توانید روی آن را  به وسیله ی رنگ، کاغذ دیواری یا سقف های کاذب آن را تزیین کنید و در این صورت اتاقی متناسب با سلیقه ی خود خواهید داشت.

موارد استفاده از اتاق تمیز

موارد استفاده از اتاق تمیز موارد استفاده از خدمات اتاق تمیز بسیار زیاد می باشد. همانطور که می دانید اتاق ها برای آرامش گرفتن و استراحت مورد استفاده قرار می گیرد. البته این اتاق ها بر اساس شرایطی که دارند می توانند کاربرد های مختلفی نیز داشته باشند. مثلا اتاق هایی که در مجتمع های تجاری ساخته می شوند برای برگزاری جلسه های کاری و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. یا اتاق هایی که در مدارس تعبیه شده اند برای برگزاری کلاس ها مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین اتاق هایی که در منازل مسکونی ساخته می شوند برای استراحت افراد مورد استفاده قرار می گیرند.امروزه از هواساز اتاق تمیز برای ایجاد هوای تمیز و تهویه ی هوا استفاده می شود. این هواساز ها می تواند اشکال و انواع مختلفی داشته باشند که هر کدام از آن ها به طریقی باعث ایجاد هوای پاک درون اتاق می شود.

آقای بهرامی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید