تهویه آران انرژی
سه شنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۸
خانه - اتاق تمیز - طراحی و ساخت اتاق تمیز در ایران

طراحی و ساخت اتاق تمیز در ایران

اتاق تمیز (clean room) محیطی است که بیش از صد سال پیش با شیوع انواع بیماری ها افزایش مرگ و میر ناشی از آن، نیاز به آن با توجه به محیط هایی عاری از میکروب و بیماری در بیمارستان ها احساس شد که به آن ها اتاق تمیز یا کلین روم می گفتند.پس از آن محققان این امر شروع به طراحی و ساخت اتاق های تمیز کردند. طراحی کلین روم بر اساس استانداردها و قوانین صنعتی و اصول ارگونومی اجرا می گردد. در طراحی کلین روم برای کاربردهای مختلف، توجه به خصوصیات فیزیکی و شرایط تهویه الزامی است.

اتاق تمیز

اتاق تمیز چیست؟

همان طور که از اسم آن مشخص است، این اتاق مکانی می باشد که آلاینده های زیست محیطی در آن بسیار کمتر از حد معمول می باشد.برای این اتاق ها معیار و استانداردهای خاصی وجود دارد که براساس آن میزان ذرات معلق در هوا و همچنین دیگر شاخص های آلودگی تعیین می گردد.

آلاینده های زیست محیطی

 • گرد و غبار
 • میکروب ها
 • بخارات مایعات
 • انواع ویروس ها

ملزومات اتاق تمیز

اتاق های تمیز یا کلین روم ها که امروزه در صنایع مختلف شاهد کاربرد آن هستیم دارای ملزوماتی هستند به این معنا که رعایت برخی نکات فردی و همچنین نکات تهویه ای درآن ها لازم است.

اتاق تمیز

به عنوان مثال کارکنان هنگام ورود به اتاق تمیز می بایست لباس مخصوص بپوشند و از دوش هوایی که در اتاق مخصوصی ایجاد شده است بهره ببرند.جریان هوای وارد شده به اتاق ها تمیز می بایست توسط فیلترهای مخصوصی تصفیه و فیلتر شوند و بعد از آن وارد آن شوند.همچنین دستگاه ها و لوازم به کار رفته داخل اتاق های تمیز به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که کمترین میزان ذرات معلق را تولید کنند.

عناصر کنترل اتاق تمیز

 • فیلترهای HEPA
 • معماری اتاق تمیز
 • اندازه گیری و ابزار دقیق
 • تخلیه الکترواستاتیک (ESD)
 • تهویه هوا
 • فشار مناسب
 • دما و رطوبت

فیلترهای HEPA

فیلترهای HEPA (هوا با ذرات با راندمان بالا): این فیلترها برای حفظ کنترل آلودگی بسیار مهم هستند. آنها ذرات را به اندازه ۰٫۳ میکرون با حداقل ۹۹٫۹۷ درصد راندمان جمعی ذرات فیلتر می کنند. هوا در اتاق های تمیز به طور معمول از طریق فیلترهای HEPA پخش می شود تا آلودگی های موجود در هوا را از بین ببرد و هوای تازه ای را برای سرنشینان اتاق فراهم کند.

اتاق تمیز

معماری اتاق تمیز

اتاقهای تمیز برای دستیابی و نگهداری جریان هوایی طراحی شده اند که در آن کل بدن هوا در یک محدود با سرعت یکنواخت در امتداد خطوط جریان موازی حرکت می کند. به این جریان هوا جریان چند لایه گفته می شود. جریان هوا که محدود است باعث تلاطم می شود و آشفتگی می تواند به حرکت ذرات منجر شود. حفظ جریان چند لایه خطر ابتلا به آلاینده های موجود در هوا را کاهش می دهد.

اندازه گیری و ابزار دقیق

مدیران اتاق تمیز معمولاً دارای معیارها و یا ابزار خاصی برای اندازه گیری این عوامل هستند برخی از اندازه گیری های مهم مربوط به کنترل آلودگی عبارتند از

 1. تعداد ذرات
 2. جریان هوا
 3. سرعت هوا
 4. رطوبت
 5. دما
 6. پاکیزگی سطح

تخلیه الکترواستاتیک (ESD)

هنگامی که دو سطح با هم مالیده می شوند ، می توان بار الکتریکی ایجاد کرد. حرکت هوا شارژ ایجاد می کند. افرادی که سطح را لمس می کنند یا در طبقه می روند ، می توانند یک بار توربو الکتریکی ایجاد کنند. در استفاده از مواد محافظ ESD برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ESD ، مراقبت های ویژه ای صورت می گیرد. مدیران نظافت باید با پرسنل خود همکاری کنند تا بفهمند که این شرایط ممکن است در چه شرایطی باشد و چگونه می توان از آنها جلوگیری کرد.

اتاق تمیز

تهویه هوا

حجم تهویه هوا با مقدار مورد نیاز برای حفظ کیفیت هوای داخل ساختمان ، جایگزینی اگزوز فرآیند و حفظ فشار ساختمان دیکته می شود. تهویه تبادل هوا یا جایگزینی هوای قدیمی با هوای تازه فیلتر شده است. هوای آرایشی هوای تازه ای است که هوای خارج شده از اتاق را در هنگام تهویه جایگزین می کند.

فشار مناسب

اتاق هایی که در یک مرکز تمیز قرار دارند باید در فشارهای استاتیکی بالاتر از جوی نگهداری شوند تا از نفوذ باد توسط آن جلوگیری شود. تنها استثناء استفاده از فشار دیفرانسیل مثبت در برخورد با مواد خطرناک خاص است که در آن دستگاه های دولتی نیاز دارند اتاق تحت فشار منفی قرار بگیرد.

دما و رطوبت

برای تأمین شرایط پایدار برای مواد ، ابزار و آسایش پرسنل ، کنترل دما لازم است. کنترل رطوبت برای جلوگیری از خوردگی و تراکم در سطوح کار ، از بین بردن الکتریسیته ساکن و اطمینان از یک محیط کار راحت ضروری است.

اتاق تمیز

پارامترهای ساخت و اعتبار سنجی اتاق تمیز

 1. بودجه و برنامه ریزی مهندسی
 2. طراحی و چیدمان طراحی
 3. جریان هوا و تصفیه آن
 4. نصب و راه اندازی تجهیزات خاص

استانداردهای اتاق تمیز

 • سیستم آمریکایی
 • سیستم بین المللی ISO
 • سیستم بین المللی BS

اعداد بزرگ برای ذرات معلق یعتی ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ در سیستم آمریکایی تعریف می شوند،بدین معنا که این سیستم اجازه حضور ذرات بزرگتر از نیم میکرومتر و بیشتر از آن در هر فوت مکعب را نمی دهد.اعداد کوچکتر نیز به سایر استانداردها مربوط می گردد.

اتاق تمیز

طراحی کلین روم

طراحی کلین روم، مسئله ای است که برای اجرای یک پروژه اصولی و دقیق، نیازمند اطلاعات زیادی است. خرید و نصب تجهیزات اتاق تمیز، یک سرمایه گذاری محسوب می شود و در حقیقت، یک دارایی واقعی برای شرکت ها به شمار می رود. به همین دلیل، طراحی کلین روم، نیاز به دانش تخصصی و اصول مهندسی دارد. هنگامی که برای طراحی و ساخت کلین روم اقدام می‌گردد، در خلال کار باید تصمیمات زیادی گرفته شود. طراحی کلین روم شامل بررسی اصول ارگونومی اتاق، هزینه‌های نصب و راه اندازی و همچنین هزینه‌های تولید کلین روم است.

موارد مهم جهت طراحی اتاق تمیز

 • توجه به محل قرارگیری درب و پنجره
 • تعداد کابینت ها
 • حجم اتاق
 • نصب ابزار دقیق
 • کنترل پارامترهای تهویه مطبوع

اتاق تمیز

عوامل اصلی طراحی کلین روم

 1. مقررات و استانداردها
 2. شرایط عملکرد استاندارد در بخش های مختلف
 3. داشتن طرح اولیه
 4. جنس کابینت ها
 5. فضای اتاق تمیز

تشریح ۵ عامل اصلی و مطرح در هنگام شروع پروژه

مقررات و استانداردها

مقررات و استانداردهای مورد نیاز برای طراحی کلین روم باید با برنامه های کاربردی و صنعتی شرکت تولید کننده هم راستا باشد. اتاق تمیز، تجهیزاتی است که برای ایجاد یک محیط استریل برای نصب در مراکز خدمات درمانی و صنایع داروسازی و ساخت تجهیزات الکترونیکی به کار می رود. بسته به نوع صنعت و کاربردی که از اتاق تمیز انتظار دارید  می توانید از استاندارد ایزو ۵ تا ۸، مقررات FDA و ایزو ۱۴۶۴۴ برای طراحی کلین روم استفاده کنید.

اتاق تمیز

استانداردهای طراحی کلین روم برای یک محیط استریل موارد NAPRA  و  USP 797 و /USP800 می باشد. در مراحل آخر، دریافت گواهینامه ها از هر یک از مراجع الزامیست.

شرایط عملکردی در بخش‌های مختلف اتاق تمیز

یکی از اصول طراحی کلین روم توجه به شرایط تمیز بودن اتاق است. این قوانین با توجه به استانداردهای ایزو تنظیم می شود و شامل بررسی میزان مورد نیاز رطوبت و تفاوت فشار در اتاق است. رعایت استانداردهای طراحی کلین روم، ایجاد یک محوطه برای راحتی پرسنل را امکان پذیر می سازد. یکی از عوامل مهم در این قسمت توجه به گرمای تولید شده توسط کاربران و تجهیزات است که باید توسط تجهیزات تهویه مطبوع جبران شود. بنابراین مهم است بدانید تعداد افرادی که در اتاق تمیز کار می‌کنند و تجهیزات موجود در این اتاق چقدر است.

اتاق تمیز

آیا برای طراحی کلین روم، طرح اولیه در ذهن دارید؟

یکی از عوامل مهم برای طراحی کلین روم این است که از مشتری بپرسید آیا برای طراحی اتاق تمیز، طرحی را در نظر دارند یا نه.

سوالات مربوطه ساخت کلین روم

 • بررسی تعداد ورودی و خروجی به اتاق تمیز
 • تعداد درب ها و پنجره ها
 • کابینت های کارگاه
 • هواکش ها
 • تجهیزات تهویه مطبوع و غیره

 جنس کابینت ها و فضای اتاق تمیز

دو عامل دیگری که در طراحی کلین روم اهمیت دارند توجه به جنس کابینت ها است که در اتاق تمیز نصب می شود. عامل مهم دیگر این است که اتاق تمیز در چه فضایی باید اجرا گردد. با توجه به این قوانین به خوبی می توانید پروژه طراحی کلین روم را با کیفیت بالا به مشتری ارائه دهید.

اتاق تمیز

مشاوره ساخت اتاق های تمیز

ما با علم به مقررات بین المللی از یک سو و آگاهی از تمام اصول و مقررات مورد نیاز برای احداث اتاق تمیز مطابق با استاندارد های بین المللی و بهینه موفق شده ایم کیفیت محصولات و خدمات مشتریان را بالاتر برده و به ارتقاء سطح رضایت مشتریانمان کمک کنیم.تمامی کشورهای پیشرفته،پیشتازی صنعتی خود را مرهون همین اتاق های تمیز هستند. مشاوره ساخت کلین روم در این واحد تخصصی زیر نظر متخصصین با تجربه و مجرب انجام می شود. صاحبان صنایع می توانند جهت مشاوره ، ساخت و اجرای اتاق های تمیز با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید با مناسب ترین قیمت و بالاترین بازدهی با ما در ارتباط باشید:

راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120364630
شماره تلفن :02128424854
شماره فکس :02128424417
آدرس کانال: Aranenergyco@
پست الکترونیکی:info@chillerco.ir

مطلب پیشنهادی

مرکز خرید عمده کلین روم در ایران

خرید عمده کلین روم در ایران با مراکز مختلفی که در شهر های مختلف دایر …