مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

فروش دستگاه هواساز خانگی از کارخانه

دستگاه هواساز خانگی

دستگاه های هواساز در اماکن عمومی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه های هواساز به سه دسته ی خانگی، صنعتی و بهداشتی تقسیم می شوند. دستگاه هواساز خانگی عموما در ابعاد کوچکی بوده و مورد استفاده در ساختمان ها و آپارتمان ها می باشند. هواسازهای صنعتی در ابعاد بزرگی ساخته می شوند و در سوله ها و انبارها برای تهویه ی هوا مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های تهویه هوا در جهان، همین دستگاه های هواساز هستند. که در مسیر کانال ورودی هوا قرار می گیرند.

دستگاه هواساز خانگی

انواع هواساز

 1. خانگی
 2. صنعتی
 3. بهداشتی

AHU چیست

AHU مخفف کلمه انگلیسی  Air Handling Unit ، به معنی هواساز است. از این دستگاه برای تامین هوای پاک و مطبوع استفاده می شود. البته میزان دما و رطوبت در استفاده از AHU بسیار اهمیت دارد. ما امروزه مشاهده می کنیم که در مکان های متعددی از سیستم های AHU استفاده می شود. حتی در خانه ها نیز دستگاه هواساز خانگی موجود است. تا بتوانیم با استفاده از این دستگاه ها هوایی تازه و پاک داشته باشیم. این هواساز ها دارای اتاقکی فلزی هستند. در فصول سرد قابلیت گرمایشی و در فصول گرم قابلیت سرمایشی دارند. و به همین منظور هوا را به گردش در می آوردند و در تمام فصول در اماکن عمومی هوای مطبوعی داریم.

کاربری AHU

 • مراکز تجاری
 • کارخانجات و واحدهای تجاری
 • اماکن عمومی
 • مجتمع های مسکونی و آپارتمان های خانگی
 • اداره جات
 • اتاق تمیز (کلین روم)

دستگاه هواساز چیست؟

دستگاه های هواساز به دستگاه هایی گفته می شود که برای تنظیم دما، تنظیم رطوبت، کنترل سرعت و فیلتر نمودن هوا مورد استفاده قرار می گیرند. از این قبیل دستگاه های AHU عموما در ورودی های آپارتمان ها یا سوله های صنعتی و یا هر نوع ساختمان دیگری استفاده می شود.

دستگاه هواساز خانگی

ویژگی های هواساز

 1. بدنه از جنس گالوانیزه
 2. الکتروموتور از مارک معتبر
 3. فن از نوع سانتریفوژ
 4. نصب فیلتر با راندمان مورد نظر خریدار
 5. دارای عایق صوتی و حرارتی به ضخامت 10 یا 25 یا 50 بنا به نظر مشتری
 6. فیلترها آلومینیومی با قابلیت شستشو

هواسازهای MAU

از هواساز های MAU مخفف کلمه Make up Air Unit در فضاهای بزرگ استفاده می شود تا هوای تازه و مطبوع را از هوای بیرون تامین کند. این دستگاه ها عموما بر روی بام نصب می شوند، به علت داشتن ابعادی بزرگ و به یونیت های پشت بامی معروف هستند.

سیستم هواساز

سیستم AHU به همراه دستگاه هایی دیگر از جمله، دستگاه های گرمایشی مانند دستگاه بویلر ، دستگاه های سرمایشی مانند دستگاه چیلر ، دستگاه های سرمایشی – گرمایشی مانند VRF, GHP مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها تولید کننده حرارت و برودت نیستند بلکه فقط دستگاه توزیع کننده ی هوای گرم و سرد می باشند. به گونه ای که آب در چیلر و بویلر سرد و گرم می شود و با پمپ به کویل های AHU ( لوله های مسی فین دار) پمپاژ می شوند. عمل فیلتر نمودن هوا معمولا قبل از پمپ شدن توسط کویل ها صورت می گیرد. تا به این طریق هم از تجمع ذرات معلق و رسوب روی کویل ها جلوگیری شود و هم  هوای پاک ایجاد نماید.

دستگاه هواساز خانگی

سیستم های AHU با مدیریت کردن در میزان باز و بسته شدن دمپر ها ، هوای ورودی و هوای خروجی ساختمان را کنترل نموده و باعث تامین هوای تازه برای ساختمان می شوند. این دستگاه های هواساز دارای فیلتر های مختلفی می باشند، که از ورود حشرات، گرد و غبار و ذرات معلق در هوا به داخل محفظه ی AHU جلوگیری می کنند.

دستگاه هواساز خانگی

انواع فیلترها

 • فیلتر نمدی
 • فیلتر کاغذی
 • فیلتر کیسه ای و …

هواساز خانگی

این نوع هواساز ها در اماکن مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها از نظر ساختاری با یکدیگر تفاوتی ندارند اما از نظر ابعاد، فیلتر های مورد استفاده، مجهز بودن به رطوبت گیر و رطوبت زن و همچنین درصد هوای برگشتی به دستگاه متفاوت هستند. مثلا یک هواساز صنعتی که در محیطی آلوده فعالیت می کنید بهتر است از فیلتر های جذب کننده آلاینده های قوی استفاده کند. یا در هواساز خانگی باید میزان رطوبت تنظیم شده باشد.

دستگاه هواساز خانگی

کاربری

 • ساختمان های مسکونی و ویلاها
 • واحدهای اداری
 • تجاری
 • مسکونی
 • آموزشی و …

هواساز آپارتمانی چیست

این دستگاه ها مدل های کوچک از نوع آپارتمانی هستند. این هواساز خانگی در ابعاد کوچکی موجود هستند و در این هواساز ها نیازی به سیستم رطوبت زن و رطوبت زدا نیست، مگر به درخواست خود مشتری و به طور خاص این سیستم های تنظیم رطوبت به دستگاه افزوده شود. جریان آب گرم درون کویل های این دستگاه AHU از طریق پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه ها، و جریان آب سرد کویل ها از طریق دستگاه مینی چیلر موجود در آپارتمان ها تامین می شود.

دستگاه هواساز خانگی

هواساز کوچک

در مدل های کوچک دستگاه هواساز خانگی که به ترمینال یونیت معروف هستند، قطعاتی چون فیلتر هوا ، کویل و دمنده را می توان شاهد بود. اما در هواسازهای خانگی بزرگ به صورت 1000% کل حجم هوا از بیرون گرفته می شود و هیچ گونه هوای برگشتی ندارد. اصولا این AHU بر روی پشت بام نصب می شوند تا در محیطی بیرون از منزل قرار داشته باشند.

بهره وری بالای دستگاه

برای این که بهره وری از دستگاه هواساز خانگی افزایش یابد شاهد این هستیم که دور تا دور AHU پر از فریم های فلزی و پانل های توپر است. دستگاه هواساز خانگی در بخش داخلی خود کانال های فلزی تک لایه با پانل توپر روکش شده دارند .این فلزها را گالوانیزه می کنند تا بتوانند مدت طولانی تری در AHU کار کنند. از آنجایی که دستگاه هواساز خانگی عموما در محیط های باز مورد استفاده قرار می گیرند، برای جلوگیری از نفوذ آب به این دستگاه ها در محل های اتصال از صفحات ضد آب استفاده می شود. که در پشت آن ها از پانل های عایق استفاده شده است.

دستگاه هواساز خانگی

دستگاه هواساز منزل

امروزه هواساز خانگی بهترین سیستم تهویه هوای خانگی به شمار می رود. به علت رشد سریع شهرنشینی و افزایش آپارتمان های بلند به جای خانه های تک واحدی، افراد به هوای تازه ی بیشتری احتیاج دارند. به این منظور استفاده از AHU در حال افزایش است.

مزایای استفاده از هواساز خانگی

 • این دستگاه دارای سیستم کنترل دما و رطوبت است. به همین منظور نیازی به حضور مداوم اپراتور و کنترل آن نیست. می توان توسط کنترلر مرکزی عمل کنترل رطوبت و دما را زیر نظر داشت.
 • سیستم دستگاه این قابلیت را دارد که هم در فصول سرد و هم در فصول گرم، در مصرف انرژی صرفه جویی کند.
 • AHU قابلیت بالایی در تطبیق پذیری با شرایط محیطی و تغییرات دمایی در فصول مختلف سال را دارند.
 • از فیلتر های مختلف و چند مرحله ای در این دستگاه ها استفاده می کنند که قابلیت حذف ذرات معلق در هوا و گرد و غبار را دارند. تا هوای تازه و مطبوعی تولید نمایند.
 • AHU توانایی این را دارد که در فصول سرد سال از هوای برگشتی از آپارتمان ها استفاده نماید و در فصول گرم سال از هوای تازه بهرمند شود.
 • AHU خانگی قابلیت بالایی در کنترل میزان هوای ورودی تازه و اختلاط آن با هوای برگشتی از آپارتمان را دارند، و در صرفه جویی انرژی نیز نقش بسیار بالایی ایفا می کنند.

دستگاه هواساز خانگی

اجزای دستگاه هواساز خانگی

 1. کویل های سرد و گرم
 2. فن سانتریفیوژ
 3. فیلتر
 4. لرزه گیر
 5. محفظه اختلاط هوا
 6. کانال هوا
 7. سیستم کنترل دما و رطوبت
 8. الکتروموتور
 9. دستگاه دمنده

دستگاه هواساز خانگی

فن هواساز

فن هواساز خانگی  بسته به شرایط  ممکن است تغییر کند. از فن های سانتریفیوژ و یا آکسیال می توان استفاده نمود. اندازه ی این فن ها بسته به مساحت آپارتمان ها و نحوه ی کانال کشی ساختمان ها تغییر پذیر است.

دستگاه هواساز خانگی

کویل ها

کویل های سرد و گرم در هواساز خانگی، در حقیقت دارای شبکه ای پره ای هستند. وقتی که سیال سرد یا گرم از داخل این پره ها عبور می کند، دمای پره ها با دمای سیال یکی می شود. با عبور هوا از بین این پره ها، هوای داخل AHU سرد و یا گرم می شود. این هوای گرم یا سرد از طریق کانال وارد فضای اصلی می شود و موجب مطبوع شدن هوا می گردد.

دستگاه هواساز خانگی

فیلترها

فیلتر های موجود در دستگاه هواساز خانگی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. برخی از این فیلتر ها برای حذف ذرات معلق در هوا به کار می روند و برخی دیگر به منظور حذف چربی موجود در هوا. البته برخی دیگر از فیلتر ها نیز در دستگاه های هواساز موجود هستند که برای حذف باکتری ها مورد استفاده قرار می گیرند.اولین بخشی که در دستگاه های AHU بر روی سیستم هواساز نصب می شود فیلتر است. تا بتواند از همان ابتدا هوای پاک و تمیزی تولید نماید. بسته به میزان هوای موجود در آپارتمان ها و همچنین نوع هوای موجود، ابعاد فیلتر ها در دستگاه های هواساز خانگی متفاوت است.

محفظه اختلاط هوا در AHU خانگی

محل نهایی شدن هوای مورد نیاز در این محفظه شکل می گیرد. این هوا اگر لازم داشته باشد می تواند رطوبت زنی شود و یا رطوبت زدایی شود. در این محفظه پس از رطوبت زنی و یا رطوبت زدایی، هوای مد نظر را به داخل ساختمان ارسال می کند. هدف اصلی این AHU خانگی ایجاد رطوبت و آرامش و آسایش برای افراد حاضر در محیط آپارتمان می باشد. اگر رطوبت و دمای هوا برای محیط مورد نظر مطبوع باشد، شرایط ایده آل و مناسبی را به ارمغان می آورد.

دستگاه هواساز خانگی

کانال هوا

آخرین بخش سیستم AHU را می توان کانال هوا دانست. این کانال در سیستم های هواساز وظیفه ی انتقال هوا از محفظه اختلاط هوا به داخل فضای آپارتمان را دارد. دستگاه های AHU خانگی به دو روش دما را کنترل می کنند.

روش اول

در این روش شیر سه طرفه برقی را که مربوط به کویل ها می باشد بر روی رفت و برگشت هوا نصب می کند. بعد به وسیله ی ترموستات نصب شده بر روی کانال برگشت هوا به سمت AHU ، قطع و وصل دبی آب را کنترل می کند.

روش دوم

این روش فرمان خاموش و روشن شدن فن دستگاه AHU خانگی را با استفاده از ترموستات نصب شده می دهد. در این روش باید سیستم کنترل به شکلی ساخته شود که ابتدا ترموستات در کانال برگشتی دستگاه نصب شود، سپس در صورت لزوم ترموستات نصب شده در محیط با سیستم بادزن دستور لازم را صادر کند.

دستگاه هواساز خانگی

هواساز صنعتی

AHU صنعتی ، بستری برای تنظیم درجه حرارت و درصد رطوبت نسبی جریان هوای محیط است. عملکرد این سیستم های AHU نیز همانند دستگاه هواساز خانگی بوده و بسیار ساده است. در برخی موارد با سیستم های هواساز خانگی اختلافاتی دارد. از آنجایی که فضاهای صنعتی بزرگ بوده، به همین میزان نیز مقدار گردش هوا نیز بیشتر می باشد و همچنین فیلتر های متفاوتی برای این دستگاه ها لازم است. این فیلتر ها هم در مصرف انرژی مناسب هستند و هم از ورود مواد آلاینده ی صنعتی به هوا جلوگیری می کنند. اما می توانیم بگوییم که در کل کارکرد این نوع هواساز ها با هواساز خانگی مشابه است.

کاربری

 • تهویه هوای سوله ها
 • سالن های بزرگ تولیدی
 • سالن های بزرگ ورزشی و استخرها
 • تهویه هوای انبار
 • تهویه هوای کارخانجات و …

دستگاه هواساز خانگی

هواساز هایژنیک ( بهداشتی)

در این نوع هواسازها نوع فیلترهای به کار رفته و درزبندی آنها نسبت به هواساز های معمولی متفاوت بوده است. در هواساز هایژنیک ، از چندین لایه فیلتر استفاده می شود( از جمله فیلتر هپا، اولپا  و کیسه ای). این فیلتر ها تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت این نوع هواساز ها خواهد داشت. دمپر ها دریچه های باز و بسته شونده ی ورود و خروج هوا در AHU می باشند. این دمپر ها موتور های الکتریکی دارند که میزان باز و بسته کردن دریچه ها را کنترل می کنند.

کاربری

 • استفاده در اتاق تمیز (کلین روم)
 • بیمارستان ها و مراکز بهداشتی
 • آزمایشگاه ها
 • صنعت داروسازی
 • مراکز نظامی و تحقیقاتی
 • کارخانجات داروسازی
 • صنایع غذایی
 • صنعت هسته ای
 • هوافضا و …

فروش هواساز هایژنیک

فروش AHU هایژنیک در این سایت اختصاصی سیستم های تهویه مطبوع با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش نیز انجام می شود. قیمت هواساز هایژنیک با توجه به ظرفیت ، نوع کاربری و همچنین نوع فیلترهای آن مشخص می شود.

دستگاه هواساز خانگی

مشخصات عمومی هواساز هایژنیک

 1. بدنه از پروفیل آلومینیومی ویژه
 2. دارای فیلترهپا و اولپا در ضخامت های مختلف
 3. فن از نوع پلاگ فن به صورت کوپل مستقیم
 4. دارای فیلتر کیسه ای
 5. لولاهای بکار رفته مختص مصارف هایژنیک
 6. بدنه داخلی از جنس استنلس

قسمت های اصلی سیستم AHU خانگی و صنعتی

 • فن سانتریفیوژ یا محوری
 • کویل های آب سرد و گرم یا کویل مبرد DX
 • قسمت رطوبت زن و رطوبت گیر
 • محفظه اختلاط کننده هوای تازه و هوای برگشتی( این محفظه ها اجازه می دهند هوای تازه از بیرون وارد و با هوای برگشتی از داخل ساختمان مخلوط شود).
 • فیلتر های قابل شستشو، هپا و اولپا از جنس بوروسیلیکات، فیلتر کربن فعال و… با قدرت جذب ذرات معلق 0.3 تا 12 میکرون
 • تجهیزات و قطعات کنترل کننده الکتریکی و مکانیکی
 • لرزه گیرها( جهت جلوگیری از ایجاد لرزش در سیستم AHU خانگی و صنعتی)
 • کانال تغذیه هوا به داخل ساختمان

دستگاه هواساز خانگی

طراحی هواسازهای صنعتی

هواساز های صنعتی معمولا از یک سری قاب های مربعی بزرگ و فولادی ساخته شده اند که در پشت آنها پانل های عایق به کار رفته است. دستگاه های AHU بزرگ معمولا از سرو صدای کمتری برخوردارند و همچنین میزان افت حرارتی در این دستگاه ها خیلی کم است. مدل های صنعتی در اندازه های چند متری طراحی می شوند. به خاطر بزرگ بودن این دستگاه ها در زیر این دسته از دستگاه ها از فولادهای ریلی استفاده می کنند.

دو عامل مهم در یک دستگاه هواساز خانگی

هواساز خانگی برای این که بهتر بتواند هوا با رطوبت مناسب تولید کند باید سیستم گرمایی و سرمایی مناسبی داشته باشد. این شرایط توسط مبدل های حرارتی که در AHU خانگی قرار گرفته تامین می شود. در هواساز خانگی با عبور دادن هوا از روی کویل ها باعث گرم یا سرد شدن آن ها می شود. این کویل ها از جنس مس و آلومینیوم بوده و عمل انتقال حرارت را انجام می دهند.

دستگاه هواساز خانگی

تجهیزات کنترلی در هواساز خانگی

یک بخش دیگری که در دستگاه های هواساز خانگی موجود است تجهیزات کنترلی است. این بخش وظیفه ی کنترل سرعت جریان هوا  و همینطور دما و رطوبت را دارد. بخش دیگری که می توانیم در هواساز خانگی به ان اشاره کنیم رطوبت زن ها هستند. معمولا بخش رطوبت زن  در هوای سرد برای ایجاد رطوبت در دستگاه لازم است. رطوبت زن ها با پاشیدن آب توسط افشانک ها یا شبکه ی بخار باعث ایجاد رطوبت در کویل های AHU می شوند.

دستگاه هواساز خانگی

انواع رطوبت زن

 • مدل تبخیری
 • مدل بخار ساز
 • مدل اسپری آب
 • مدل اولتراسونیک

شرح رطوبت زن ها

در مدل تبخیری هوای خشک به سمت مخزن آب می رود و باعث تبخیر شدن آن می شود.در مدل بخار ساز، بخار داغ به صورت مستقیم به هوا دمیده می شود و ایجاد رطوبت می کند.همچنین در مدل اسپری آب از رطوبت زن ها توسط نازل های مخصوص باعث تبدیل آب به قطرات بسیار ریز می شود و وقتی این قطرات را در هوا پراکنده می کند ایجاد رطوبت می نماید.در مدل اولتراسونیک برای ایجاد رطوبت باید هوا را از سطحی از آب عبور داد تا به این وسیله رطوبت در هوا ایجاد شود.

دستگاه هواساز خانگی

انتخاب مناسب هواساز خانگی

همیشه برای شروع و استارت هر کاری انتخاب ابزار و سیستم مناسب و درست مهم ترین عامل است . برای انتخاب هواساز مناسب برای استارت کار نیاز است با یک مشاور با تجربه در این امر مشورت کنید و تمامی مشخصات فنی و آپشن های سیستم را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید .هواساز خانگی جزء اصلی ترین تجهیزات اتاق تمیز و سیستم های تهویه مطبوع بوده است . این نوع AHU در تمام اقلیم های ایران قابلیت نصب داشته و می توان از آن بهره برداری نمود.

پارامترهای مورد توجه هواسازهای خانگی

 • افت فشار استاتیکی طولانی ترین مسیر کانال یا هد استاتیکی فن
 • حجم هوادهی هواساز خانگی و میزان هوای برگشتی آن
 • ظرفیت سرمایش و ظرفیت گرمایش مورد نیاز پروژه
 • بارهای سرمایی و گرمایی کلی ساختمان
 • افقی یا عمودی بودن هواساز خانگی
 • روبرو زن یا بالا زن بودن دستگاه هواساز خانگی
 • تعداد ردیف ها ، قطر، جنس و سطح حرارتی کویل ها
 • تعیین نوع و افت فشار سیال ناقل حرارت در کویل های گرمایشی
 • تعیین نوع و افت فشار سیال ناقل برودت در کویل های سرمایشی
 • تعداد و نوع فیلتر های تصفیه هوا در مسیر هوای عبوری از AHU خانگی
 • دارا بودن سیستم رطوبتی یا سیستم رطوبت زن در دستگاه های هواساز خانگی

دستگاه هواساز خانگی

قیمت هواساز آپارتمانی

اولین عامل تاثیر گذار بر قیمت هواساز خانگی میزان ظرفیت هوادهی آن است. هر چقدر که ظرفیت دستگاه هواساز کمتر باشد، قیمت تمام شده آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد. اگر یک دستگاه هواساز خانگی دارای آپشن ها و تکنولوژی های بالایی باشد مثلا جنس صفحات آن و نوع فیلترهایش مناسب باشد از قیمت مناسب تری برخوردار خواهد بود.

معایب هواساز خانگی

معایب موجود در سیستم های AHU خانگی دو مورد می باشد، یکی سیستم تراکم و دیگری سیستم تبخیری این دسته هواسازها است. در سیستم های تراکمی، AHU خانگی مصرف برق بالایی دارد. هزینه های اولیه و ثانویه در این دسته از سیستم ها وجود دارد. البته سیستم های تبخیری از هزینه های اولیه و ثانویه ی کمتری نسبت به سیستم های تراکمی برخوردار هستند. ولی معایب AHU تبخیری، دمای خنک کاری محیط آن است. که در مناطق مرطوب، سرمایش کمتری ایجاد می کند.

دستگاه هواساز خانگی

در سیستم های تبخیری باید از پوشال استفاده نمود، که خود سبب پیدایش باکتری های بیماری زا می شود. AHU خانگی تبخیری معمولا باید در فضای باز نصب شوند تا کاملا با هوای آزاد ارتباط داشته باشند. در این صورت بازده بالاتری داشته و سرمایش بهتری ایجاد می کنند. هواسازهای تراکمی از نظر تعمیرات سخت تر و پیچیده تر هستند ولی هواساز های تبخیری ساده هستند و تعمیر آنها از سهولت بیشتری برخوردار است. در مجموع مزایای این سیستم های هواساز نسبت به معایب آنها بیشتر است و برای استفاده مناسب هستند.

ظرفیت بر حسب (CFM)قیمت هواسازظرفیت بر حسب (CFM)قیمت هواساز
40000 تا 50000استعلام شود1500 تا 10000استعلام شود
50000 تا 55000استعلام شود10000 تا 20000استعلام شود
55000 تا 60000استعلام شود20000 تا 30000استعلام شود
60000 تا 65000استعلام شود30000 تا 40000استعلام شود

قیمت انواع هواساز

قیمت انواع هواساز با توجه به ظرفیت دستگاه و نوع آن مشخص می گردد و تا نداستن اطلاعات فوق و همچنین آپشن های هر پروژه نمی توان قیمت واقعی برای دستگاه مشخص کرد. هموطنان عزیز و صاحبان صنایع می توانند جهت استعلام قیمت انواع دستگاه هواساز خانگی و همچنین خرید آن با کارشناسان مجموعه آراد انرژی در ارتباط باشند.

آقای بهرامی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه تهویه آران انرژی شما را به خرید بهترین محصولات سیستم های تهویه مطبوع دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید